Hull Baking Company Uses 250 000 Lb Of Sugar Annually In Its Cakes And Pastries

Hull Baking Company uses 250,000 lb of sugar annually in its cakes and pastries. The company can order the sugar in 100 lb bags, at the cost of $19.50 per bag, delivered. The cost of preparing and sending an order is $50. The storage and handling costs amount to $2 per bag per year, based on average inventory. The cost of capital for Hull is 12%. Calculate the optimal size of an order.

240 bags

Need your ASSIGNMENT done? Use our paper writing service to score good grades and meet your deadlines.


Order a Similar Paper Order a Different Paper