The Canning Company processes A, B, and C. During the summer of 2011, the joint costs of processing were $900,000.

The Canning Company processes A, B, and C. During the summer of 2011, the joint costs of processing were $900,000.

There was no beginning or ending inventories for the summer. Production and sales value information for the summer is as follows:

Product Cases Sales Value at Splitoff Point Separable Costs Selling Price
A 200,000 $6 per case $3.00 per case $28 per case
B 350,000 8 per case 5.00 per case 25 per case
C 400,000 5 per case 2.50 per case 10 per case

Question: Determine the amount allocated to each product if the estimated net realizable value method is used, and compute the cost per case for each product.

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now