The Manager Of A Bulk Foods Establishment Sells A Trail Mix For 8 Per Pound And

The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $8 per pound and premium cashews for $15 per pound. The manager wishes to make a 35-pound trail mix-cashew mixture that will sell for $14 per pound. How many pounds of each should be used?

(Please explain step by step with the answer included)

Need your ASSIGNMENT done? Use our paper writing service to score good grades and meet your deadlines.


Order a Similar Paper Order a Different Paper