The Product Is Projected To Sell At 5 Per Unit And Has A Fixed Production Cost O

The product is projected to sell at $5 per unit and has a fixed production cost of $3.25 per unit. The cost of this new production line is $1.5 M.Given an estimate of selling 750,000 units per year at $5/unit, 600,000 unit/year at $6/unit and $450,000 units per year at $7/unit, what would you charge this product in order to recoup production line costs in the first year(use break even analysis)

Need your ASSIGNMENT done? Use our paper writing service to score good grades and meet your deadlines.


Order a Similar Paper Order a Different Paper